Akkoord Cao Metalektro; 5,9 procent erbij in 37 maanden

FME en vakbonden hebben vanmorgen 11 februari 2016 een akkoord bereikt over een nieuwe Cao Metalektro. De circa 140.000 metaalmedewerkers krijgen meer zeggenschap over hun eigen werktijden en over 37 maanden 5,9 procent hoger loon, schrijft FNV Metaal op haar website. De eerste loonsverhoging van 2,1 procent is al op 1 april.

Eerste onderhandelaar van werkgeversorganisatie FME Peter Bongaerts: ‘Na zeer moeizame onderhandelingen die te lang hebben geduurd, hebben we eindelijk met de vakbonden afspraken gemaakt over een nieuwe cao. We zijn een marktconforme loonontwikkeling van 1,9 procent op twaalfmaands basis overeengekomen, met een lange looptijd van 37 maanden. Daarnaast hebben wij afspraken gemaakt die de wendbaarheid van de bedrijven vergroten en gaan werkgevers en vakbonden samen werk maken van sociale innovatie.’  

56+

In het akkoord is afgesproken dat de grens voor ontziemaatregelen wordt opgeschoven van 55 jaar naar 56 jaar en dat 56-plussers kunnen worden verplicht om over te werken (5 uur per 4 weken). Daarnaast kunnen bedrijven alle ADV-dagen terugkopen. Bongaerts: ‘Deze afspraken vergroten de wendbaarheid en slagkracht van bedrijven en medewerkers. Dat is gunstig voor de concurrentiekracht van de bedrijven en zorgt voor behoud van de werkgelegenheid.’

Sociale innovatie

Digitalisering, robotisering en ict veranderen de wereld om ons heen razendsnel. Deze ontwikkelingen gaan de nodige effecten hebben op arbeid. Heel veel beroepen zullen verdwijnen, maar daar komen ook nieuwe banen voor terug, waar andere vaardigheden en kennis voor worden gevraagd. Het is daarom van groot belang dat werkgevers en vakbonden actie ondernemen en nadenken over de wijze waarop huidige en toekomstige medewerkers worden meegenomen in deze ontwikkelingen en, als dat niet mogelijk blijkt te zijn, hoe vormgegeven kan worden aan werkzekerheid. Gezamenlijk hebben sociale partners de verantwoordelijkheid deze transitie soepel te laten verlopen.

Bongaerts: ‘Geen bedrijf en geen medewerker kan het zich permitteren om te blijven doen wat hij gisteren deed. Daarnaast is de (inter)nationale concurrentie sterk. Dit onderkennen de vakbonden ook. Alleen verschillen wij van inzicht hoe we met deze snelle veranderingen en concurrentiedruk moeten omgaan. Desondanks hebben we vandaag wel afspraken kunnen maken waarmee we een begin maken met de noodzakelijke vernieuwing van de collectieve arbeidsvoorwaarden. Samen met de vakbonden gaan we een programma ontwikkelen waarin sociale innovatie binnen de bedrijven centraal staat.’

Op zeer korte termijn zal het akkoord aan de leden van FME voorgelegd worden ter bespreking en instemming.

Bonden

FNV Metaal en CNV Vakmensen hebben samen lang actiegevoerd en onderhandeld voor het akkoord in de grootmetaal. Jos Brocken, onderhandelaar FNV Metaal: ‘Staken helpt, dat blijkt uit deze cao. Na negen maanden en 42.000 stakingsdagen bewijst dit cao-resultaat dat het in de metaal om mensen gaat en niet alleen over machines. Metaalwerkers krijgen meer zeggenschap over hun eigen werktijden en vrije tijd, dat was voor onze leden een keiharde eis. Net zoals de mogelijkheid om vaker te kunnen kiezen voor een vierdaagse werkweek, zodat ze beter in staat zijn gezond hun pensioen te halen. Met de loonsverhogingen bereiken we een echte verbetering van de koopkracht en ook voor jongeren hebben we een mooie verhoging afgesproken. Er zijn over een breed terrein afspraken gemaakt, die een basis zijn voor modernisering van de arbeidsverhoudingen in de metaal.’

Ontwikkeling

Peter de Jong, onderhandelaar CNV Vakmensen: ‘Ik vind van groot belang dat werknemers geld krijgen om zich te ontwikkelen, vooral als die ontwikkeling zich richt op een andere dan de huidige functie. Of zelfs buiten de sector. Een werknemer mag 1.500 euro inzetten voor zijn persoonlijke en professionele ontwikkeling. Die ontwikkeling van de mensen staat bij CNV Vakmensen met kapitalen geschreven.

We hebben nu bovendien bereikt dat de werkgevers, naast die persoonlijke vouchers, twee miljoen euro uittrekken voor opleiding van medewerkers. En er is zelfs ruimte voor uitbreiding, mocht dat nodig zijn. Werkgevers erkennen daarmee de noodzaak van een modern geschoold werknemersbestand. Samen met werkgevers gaan wij in deze cao-periode steeds verder inzoomen op precieze behoefte en mogelijkheden.’

Loonsverhoging

De 140.000 metaalwerkers van metaalgieterijen, scheepsbouw, truckbouw en automobielindustrie krijgen hun eerste loonsverhoging van 2,1 procent al op 1 april. Daarna volgt in 2017 een verhoging van 2,25 procent en in 2018 1,55 procent tot een totaal van 5,9 procent, plus 1,1 procent aan eenmalige uitkeringen. De looptijd van de cao is 37 maanden, van 1 mei 2015 tot 1 juni 2018. De cao is pas definitief als de vakbondsleden het principeakkoord hebben goedgekeurd. Met het principeakkoord is er voorlopig een einde gekomen aan de stakingen, die al negen maanden door het hele land werden gehouden.

U las zojuist één van de gratis premium artikelen

Onbeperkt lezen? Sluit nu een gratis proefabonnement af

Bekijk de aanbieding

Reacties

Ik meende toch echt dat de bonden 3% per jaar er bij wilden en een korte cao , en wat is er gebeurd wij krijgen er nog geen 2% per jaar bij structueel dus met andere woorden ze hebben het maar weer op een heren accoord gegooid over de rug van de werknemers .

Geplaatst door: joop op

Niet alleen over de rug van de werknemer hoor. De verzekeraars draaien de tarieven terug, terwijl de loonkosten omhoog gaan. Dis de werkgevers zijn net zo goed de klos.

Geplaatst door: doris op
Akkoord Cao Metalektro; 5,9 procent erbij in 37 maanden - Automobielmanagement.nl

Akkoord Cao Metalektro; 5,9 procent erbij in 37 maanden

FME en vakbonden hebben vanmorgen 11 februari 2016 een akkoord bereikt over een nieuwe Cao Metalektro. De circa 140.000 metaalmedewerkers krijgen meer zeggenschap over hun eigen werktijden en over 37 maanden 5,9 procent hoger loon, schrijft FNV Metaal op haar website. De eerste loonsverhoging van 2,1 procent is al op 1 april.

Eerste onderhandelaar van werkgeversorganisatie FME Peter Bongaerts: ‘Na zeer moeizame onderhandelingen die te lang hebben geduurd, hebben we eindelijk met de vakbonden afspraken gemaakt over een nieuwe cao. We zijn een marktconforme loonontwikkeling van 1,9 procent op twaalfmaands basis overeengekomen, met een lange looptijd van 37 maanden. Daarnaast hebben wij afspraken gemaakt die de wendbaarheid van de bedrijven vergroten en gaan werkgevers en vakbonden samen werk maken van sociale innovatie.’  

56+

In het akkoord is afgesproken dat de grens voor ontziemaatregelen wordt opgeschoven van 55 jaar naar 56 jaar en dat 56-plussers kunnen worden verplicht om over te werken (5 uur per 4 weken). Daarnaast kunnen bedrijven alle ADV-dagen terugkopen. Bongaerts: ‘Deze afspraken vergroten de wendbaarheid en slagkracht van bedrijven en medewerkers. Dat is gunstig voor de concurrentiekracht van de bedrijven en zorgt voor behoud van de werkgelegenheid.’

Sociale innovatie

Digitalisering, robotisering en ict veranderen de wereld om ons heen razendsnel. Deze ontwikkelingen gaan de nodige effecten hebben op arbeid. Heel veel beroepen zullen verdwijnen, maar daar komen ook nieuwe banen voor terug, waar andere vaardigheden en kennis voor worden gevraagd. Het is daarom van groot belang dat werkgevers en vakbonden actie ondernemen en nadenken over de wijze waarop huidige en toekomstige medewerkers worden meegenomen in deze ontwikkelingen en, als dat niet mogelijk blijkt te zijn, hoe vormgegeven kan worden aan werkzekerheid. Gezamenlijk hebben sociale partners de verantwoordelijkheid deze transitie soepel te laten verlopen.

Bongaerts: ‘Geen bedrijf en geen medewerker kan het zich permitteren om te blijven doen wat hij gisteren deed. Daarnaast is de (inter)nationale concurrentie sterk. Dit onderkennen de vakbonden ook. Alleen verschillen wij van inzicht hoe we met deze snelle veranderingen en concurrentiedruk moeten omgaan. Desondanks hebben we vandaag wel afspraken kunnen maken waarmee we een begin maken met de noodzakelijke vernieuwing van de collectieve arbeidsvoorwaarden. Samen met de vakbonden gaan we een programma ontwikkelen waarin sociale innovatie binnen de bedrijven centraal staat.’

Op zeer korte termijn zal het akkoord aan de leden van FME voorgelegd worden ter bespreking en instemming.

Bonden

FNV Metaal en CNV Vakmensen hebben samen lang actiegevoerd en onderhandeld voor het akkoord in de grootmetaal. Jos Brocken, onderhandelaar FNV Metaal: ‘Staken helpt, dat blijkt uit deze cao. Na negen maanden en 42.000 stakingsdagen bewijst dit cao-resultaat dat het in de metaal om mensen gaat en niet alleen over machines. Metaalwerkers krijgen meer zeggenschap over hun eigen werktijden en vrije tijd, dat was voor onze leden een keiharde eis. Net zoals de mogelijkheid om vaker te kunnen kiezen voor een vierdaagse werkweek, zodat ze beter in staat zijn gezond hun pensioen te halen. Met de loonsverhogingen bereiken we een echte verbetering van de koopkracht en ook voor jongeren hebben we een mooie verhoging afgesproken. Er zijn over een breed terrein afspraken gemaakt, die een basis zijn voor modernisering van de arbeidsverhoudingen in de metaal.’

Ontwikkeling

Peter de Jong, onderhandelaar CNV Vakmensen: ‘Ik vind van groot belang dat werknemers geld krijgen om zich te ontwikkelen, vooral als die ontwikkeling zich richt op een andere dan de huidige functie. Of zelfs buiten de sector. Een werknemer mag 1.500 euro inzetten voor zijn persoonlijke en professionele ontwikkeling. Die ontwikkeling van de mensen staat bij CNV Vakmensen met kapitalen geschreven.

We hebben nu bovendien bereikt dat de werkgevers, naast die persoonlijke vouchers, twee miljoen euro uittrekken voor opleiding van medewerkers. En er is zelfs ruimte voor uitbreiding, mocht dat nodig zijn. Werkgevers erkennen daarmee de noodzaak van een modern geschoold werknemersbestand. Samen met werkgevers gaan wij in deze cao-periode steeds verder inzoomen op precieze behoefte en mogelijkheden.’

Loonsverhoging

De 140.000 metaalwerkers van metaalgieterijen, scheepsbouw, truckbouw en automobielindustrie krijgen hun eerste loonsverhoging van 2,1 procent al op 1 april. Daarna volgt in 2017 een verhoging van 2,25 procent en in 2018 1,55 procent tot een totaal van 5,9 procent, plus 1,1 procent aan eenmalige uitkeringen. De looptijd van de cao is 37 maanden, van 1 mei 2015 tot 1 juni 2018. De cao is pas definitief als de vakbondsleden het principeakkoord hebben goedgekeurd. Met het principeakkoord is er voorlopig een einde gekomen aan de stakingen, die al negen maanden door het hele land werden gehouden.

U las zojuist één van de gratis premium artikelen

Onbeperkt lezen? Sluit nu een gratis proefabonnement af

Bekijk de aanbieding

Reacties

Ik meende toch echt dat de bonden 3% per jaar er bij wilden en een korte cao , en wat is er gebeurd wij krijgen er nog geen 2% per jaar bij structueel dus met andere woorden ze hebben het maar weer op een heren accoord gegooid over de rug van de werknemers .

Geplaatst door: joop op

Niet alleen over de rug van de werknemer hoor. De verzekeraars draaien de tarieven terug, terwijl de loonkosten omhoog gaan. Dis de werkgevers zijn net zo goed de klos.

Geplaatst door: doris op